2 sierpnia 2016

Święto Matki Bożej Anielskiej 


POWRÓT DO GALERII

 

Każdego roku franciszkanie świeccy z pięciu regionów gromadzą się w bazylice panewnickiej na uroczystej Eucharystii, by uzyskać odpust Porcjunkuli. Uroczystą Mszę św. sprawowali: o.prowincjał Antonin Brząkalik – w intencji Franciszkańskiego Zakonu Świeckich o dary Ducha św. i potrzebne łaski, o. Zbigniew Kołodziejczyk – o nowe powołania do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Rycerzy św. Franciszka i Młodzieży Franciszkańskiej, o.Juliusz za zmarłych  ojców asystentów: o.Gracjana, o.Sylwestra, a także zmarłych członków FZŚ, o. Maksymilian Brylowski – o dary Ducha  św.  dla  Rad Regionalnych FZŚ, a także o dobre przygotowanie się  do  Kapituły Narodowej.

    W homilii o. Prowincjał  nawiązał do Porcjunkuli, małej kapliczki przy Asyżu. Przy tej kaplicy  Franciszek przyjął św. Klarę, przy tej kaplicy zakończył swoje życie. W 1216r. otrzymał przywilej z nieba dar odpustu zupełnego czyli odpuszczenia kar doczesnych. Jesteśmy pod wrażeniem ŚDM, a szczególnie wpisała się w nasze serca sprawowana Droga Krzyżowa na Błoniach połączona z uczynkami miłosierdzia. Papież zachęca nas byśmy dziennie czynili jeden uczynek miłosierdzia. Myślę, że najprościej  jest  modlić się za żywych i umarłych. Nie tylko się modlić, ale zyskiwać odpust zupełny.

    Po Mszy św. odmówiono Różaniec na dróżkach kalwaryjskich, a po nim odbyło się spotkanie braterskie na grilu.  Przybył o. Prowincjał, o. Fryderyk,  o.Zbigniew i o.Maksymilian który był przy rożnie. Wszyscy rozśpiewani pieśniami maryjnymi przy akompaniamencie s.Grażyny Koloch, częstowaliśmy się pieczonymi kiełbaskami oraz ciastami przygotowanymi przez okręg sosnowiecki  i słuchaliśmy pięknej gwarowej konferencji przygotowanej przez s. Aleksandrę Gruszka na temat Porcjunkuli po śląsku. Dziękujemy przełożonej Regionu s. Julii Niemiec za zorganizowanie tego spotkania i wspólnocie miejscowej za przygotowanie tego spotkania.  Pokój i Dobro.

 

 

POWRÓT DO GALERII