4 - 7 listopada 2019
Rekolekcje dla FZŚ prowadzi o. Stanisław Mański OFMCap z Ukrainy


POWRÓT DO GALERII

Ostatnia w roku 2019 „edycja” rekolekcji dla franciszkanów świeckich miała miejsce w dniach 4–7 listopada, jak zwykle u sióstr służebniczek w Katowicach-Panewnikach. Nauki rekolekcyjne dla grupy liczącej 29 osób głosił o. Stanisław Mański OFMCap, który na co dzień, już 18 lat, pełni posługę w Nowym Konstantynowie na Ukrainie.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie – strawą dla ciała, czyli kolacją, a zaraz po niej tym, co najważniejsze – Eucharystią. Przed kolacją o. Maksymilian Brylowski OFM, nasz asystent regionalny, przywitał wszystkich rekolektantów, przedstawił ojca, którego zaprosił do głoszenia nauk, oraz udzielił wszelkich niezbędnych informacji związanych z przebiegiem rekolekcji. On też przewodniczył Mszy św., a homilię o roli, znaczeniu i mocy modlitwy wygłosił o. Stanisław. Kolejne dni rekolekcji to, oprócz Mszy św., jutrzni, nieszporów (w zależności od pory dnia) i konferencji, modlitwa różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa w duchu św. Franciszka, adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Był też wieczór misyjny, w którego czasie s. Radosława podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami z pracy na misjach w Kamerunie.

Jeśli chodzi o tematykę konferencji, to dotyczyła ona etapów nawrócenia św. Franciszka. Ojciec Stanisław oparł swoje rozważania na tekstach biblijnych oraz życiorysie św. Franciszka autorstwa Tomasza z Celano, porównując życiową drogę naszego Zakonodawcy z drogą życia patriarchy Abrahama.

Rekolekcje zakończyliśmy Eucharystią. Wziął w niej udział również o. Maksymilian, ale przewodniczył o. Stanisław i to on wygłosił do nas słowo Boże. Podczas tej ostatniej Mszy św. wszyscy chętni przyjęli sakrament chorych. Nie obyło się bez podziękowań, życzeń i wspólnego zdjęcia, które będzie miłą pamiątką przeżytego wspólnie czasu. Ostatnim punktem rekolekcji był wspólny obiad oraz  możliwość podzielenia się przy dobrej kawce i ciasteczkach refleksjami na temat minionych dni. Żywimy głęboką nadzieję, że w podobnym gronie spotkamy się znów za rok.

 

 

 

POWRÓT DO GALERII