AKTUALNOŚCI 

Drodzy Bracia i Siostry
W najbliższą niedzielę, 2 sierpnia, przypada święto Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli). Tradycyjnie w tym dniu spotykamy się w Panewnikach.

Msza św. odbędzie się o godz. 11.00 po czym spotykamy się na modlitwie różańcowej na kalwaryjskich dróżkach. Nasze modlitewne spotkanie zakończymy przy grocie Matki Bożej.
W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie agapy.
Proszę pamiętać o środkach ostrożności - obowiązują nas w kościele maseczki, a zarówno w kościele jak i na zewnątrz pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od drugiej osoby.Pokój i dobro

S. Julia Niemiec OFS
o. Maksymilian Brylowski OFM

 


Drodzy Bracia i Siostry – niech Pan obdarza Was pokojem

 

      W związku z obecną sytuacją istnieje już możliwość organizowania spotkań wspólnot, można organizować kapituły i wizytacje, ale należy pamiętać o zalecanych środkach ostrożności (maseczki, bezpieczny odstęp).  Terminy kapituł i wizytacji proszę zgłaszać przełożonej regionu.

      Informuję, że:

4 lipca 2020r.

jest dzień skupienia w Piekarach Śląskich. Msza św. o godz. 11:00

 

11 lipca 2020r.

odbędzie się spotkanie rady Regionu. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 8:00

 

18 lipca 2020r.

odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę. Plan pielgrzymki podany w komunikacie.

 

2 sierpnia 2020r. z okazji Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli) spotykamy się w Bazylice w Panewnikach. Msza św. o godz. 11.00. Po Mszy św. Różaniec na dróżkach.

Życzymy wszystkim błogosławieństwa Bożego, pamiętając o Was w codziennych modlitwach. Niech Dobry Bóg obdarza Was potrzebnymi łaskami.

s. Julia Niemiec OFS

o. Maksymilian Brylowski OFM

 


Zaproszenie do wspólnej modlitwy
 

Drogie Siostry i Bracia. Przekazuje Wam prośbę Rady Narodowej i Rady Miedzynarodowej o wspólną modlitwę. Chwilę refleksji, milczenia, modlitwę osobistą o zakończenie  pandemii i założenia nowego społeczeństwa, w którym piorytetem będzie harmonia, solidarność i komunia miedzy narodami oraz Pokój na świecie.

Jutro 21 kwietnia 2020r. o godz 21.00 w domu. s. Julia.

 

więcej...
 

Rada regionu katowickiego powołując się na szczegółowe zalecenia metropolity katowickiego odwołuje na czas nieokreślony: posiedzenie Rady Regionu, formacje dla nowicjuszy, dni skupienia, rekolekcje, kapituły, wizytacje, spotkania wspólnot.

Zachęcamy do modlitwy za cały personel medyczny, za wszystkich, którzy opiekują się chorymi, za tych, którzy służą pomocą osobom starszym, niepełnosprawnym i tym, którzy tej pomocy potrzebują. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii.

Niech ten czas Wielkiego Postu będący czasem modlitwy, postu i jałmużny stanie się umocnieniem naszej wiary. Módlmy się o jej wzrost, by była tak głęboka, jak wiara św. Franciszka, która pomogła mu pokonać obrzydzenie i strach podczas spotkania z trędowatym.

Polecając Was wszystkich modlitwie

s. Julia Niemiec OFS - przełożona regionu
o. Maksymilian Brylowski OFM - asystent regionu

 

 

 

 

 

Drogie siostry i bracia na całym świecie,

Niech Pan obdarzy  Was swoim pokojem! Żyjemy niezwykłymi dniami, tygodniami, które wymagają niezwykłych decyzji i niezwykłego nastawienia. Do tej pory nie wiemy, co w Bożych planach możemy wykorzystać z tej poważnej sytuacji, ale ja jestem pewien, że Bóg przygotowuje dla nas wielką niespodziankę. Słyszymy wieści ze wszystkich zakątków świata na temat rozprzestrzeniającej się  bardzo  szybko epidemii koronawirusa.  W  niektórych częściach świata sytuacja jest naprawdę poważna i niepokoi nas. Inne części są nadal wolne od tego  wirusa lub  dotknięte w mniejszym stopniu. Będąc świeckimi franciszkanami, żyjącymi  na świecie, musimy wiernie wypełniać obowiązki wobec różnych  okoliczności życia (por. KG  10). Jest to dziś bardziej wymagające, ponieważ musimy zostawić wiele naszych wygodnych nawyków i uważnie dostosować się do nowych okoliczności. Solidarność i życie braterskie  staje się nowym znaczeniem. Przede wszystkim zapraszam was wszystkich do przyłączenia się do moich modlitw za tych, którzy są dotknięci epidemią, szczególnie za mieszkańców Włoch, Chin, Korei Południowej, które są krajem najbardziej dotkniętym w chwili obecnej, ale zmienia się to z dnia na dzień, a inni są poważnie dotknięci. Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu  tej choroby, za  tych, którzy opiekują się chorymi i za wszystkich,  o mądrość, cierpliwość, o zachowanie  stosowne do sytuacji. Życie w świecie wzywa nas do uważnego traktowania tych, którzy mają więcej trudności w tej sytuacji, lub są narażeni na większe ryzyko. W naszych wspólnotach jest wiele starszych sióstr i braci, którzy tego potrzebują więcej braterskiej opieki i więcej uwagi. Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebujących. Mamy być bardziej zdyscyplinowani, ponieważ każdy z nas ponosi jeszcze większą osobistą odpowiedzialność za naszych braci, za  naszych sąsiadów. Jestem pewien, że Bóg daje nam możliwość wzmocnienia życia braterskiego, nawet jeśli czasami jest mniej osobistych spotkań. Władze ogłaszają, że sytuacja z dnia na dzień staje się bardziej krytyczna. Niektóre

środki i wezwania ze strony władz świeckich i kościelnych mogą nas dziwić.. Musimy jednak wierzyć, że wszystko to dla wspólnego dobra, a ponieważ nie ma autorytetu, z wyjątkiem Boga (Rz 13,1), będziemy ich szanować również, jeśli czasem nie jest to takie proste zrozumieć ich. Bóg zawsze zapewnia nam duchowe i materialne dobro. Otwórzmy nasze serca, aby usłyszeć, co Pan zamierza nam powiedzieć, przez tę sutyację.

Niech Bóg pomoże nam wszystkim zrozumieć, co jest naszym obowiązkiem również dzisiaj.

 Wasz  brat mniejszy

Przełożony generalny  Tibor Kauser

 

 

Z ostatniej chwili – bardzo ważne !!!

 

28 maja 1981r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego zmarł kardynał Stefan Wyszyński. Na jego pogrzeb, odbył się w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Być może ktoś z Was był wówczas uczestnikiem tej uroczystości. Jeśli jednak nie, to nadarza się wspaniała okazja, by uczestniczyć w uroczystości nie mniej ważnej.

Kardynał Stefan Wyszyński tak za życia, jak i po śmierci cieszył się sławą świętości. Osiem lat po śmierci rozpoczął się w Warszawie proces beatyfikacyjny tego wielkiego kapłana i wielkiego Polaka i właśnie w tym roku, 7 czerwca 2020 będzie miała miejsce beatyfikacja Sługi Bożego ks. Stefana Wyszyńskiego.

Rada Narodowa FZŚ podjęła starania, by umożliwić tercjarzom możliwość uczestniczenia w tym wielkim wydarzeniu, tym bardziej, że ks. kardynał był przecież także aktywnym członkiem III Zakonu Świętego Franciszka. FZŚ otrzymał pewną ilość miejsc więc wszystkich, którzy chcieliby wyjechać do Warszawy na beatyfikację prosimy o zgłaszanie się do przełożonej regionalnej, s. Julii Niemiec. U niej też można uzyskać szczegółowe informacje. Czasu pozostało niewiele, bo chęć uczestnictwa należy zgłosić do 8 lutego. Prosimy więc o przemyślenie tej propozycji i szybkie podjęcie decyzji. Wierzymy, że na tej podniosłej uroczystości nie zabraknie tercjarzy z naszego regionu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie za: https://pl.wikipedia.org/wiki/
Stefan_Wyszy%C5%84ski

 

 

Drodzy Bracia i Siostry!

Zachęcam, aby wszystkie wspólnoty miejscowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do zorganizowania i prowadzenia modlitw w Kościele,
każdego 25 miesiąca
o
pokój w kraju i na świecie.

Julia Niemiec OFS


Szkolenia formacyjne w roku 2020 Region Katowice
 

 

 

Dla odpowiedzialnych za formację i skarbników:

31.10 - Chorzów – Klimzowiec

07.11 - Imielin

21.11 - Panewniki

Każde szkolenie rozpoczyna się Mszą o 9.00

 

Nowicjat

W każdą drugą sobotę miesiąca w Panewnikach

12.00 Msza św. w bazylice panewnickiej

13.00 spotkanie w domu parafialnym

 


Rekolekcje FZŚ w 2020 roku
 

Panewniki – Siostry Służebniczki 
(tel. 32 252 54 93)

15–18 czerwca; 16–19 listopada

(rozpoczęcie o 18.00, zakończenie o 13.00)
 

Rada Regionu Katowickiego – 22–24 maja, Koszarawa

 

Cieszyn – Franciszkański Dom Rekolekcyjny 

(tel. 33 852 43 57) terminy do uzgodnienia
 

 

Po raz czwarty kierujemy do tercjarzy zaproszenie do wzięcia udziału w Dniach Euzebiańskich.

Wiąże się to z autokarową pielgrzymką do Miejskiej Górki, która, jak co roku, będzie miała miejsce 6 maja 2020. Data nie jest przypadkowa. Właśnie w nocy, z 5 na 6 maja 1942 roku zmarł w Dachau śmiercią męczeńską o. Euzebiusz Huchracki, zakonnik, franciszkanin z panewnickiej prowincji. Ten gorliwy kapłan i patriota, który oddał życie za wolność wiary i ojczyzny został dołączony do trwającego procesu beatyfikacyjnego męczenników z okresu II wojny światowej.

Pielgrzymka ma pomóc nie tylko pogłębić wiedzę o tym franciszkańskim kandydacie na ołtarze, ale także rozszerzyć jego kult. Udział w pielgrzymce przyczyni się również do zacieśnienia współpracy ze wspólnotami z Regionu Rybnickiego, z miejscową wspólnotą oraz do poznania ojców spoza panewnickiego klasztoru.

Dodatkowym atutem tegorocznej pielgrzymki będzie możliwość zwiedzenia Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Plan tegorocznej pielgrzymki jest następujący:

  6.00  wyjazd z placu klasztornego z Katowic-Panewnik

  9.00  Trzebinia, zwiedzanie Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej

12.00  Msza św. w Miejskiej Górce, spotkanie braterskie, poczęstunek

15.00   Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja, nieszpory i powrót do Katowic

 

Koszt: 70 zł, przy czym 30 zł. należy wpłacić przy zapisie, a pozostałą kwotę, już w autokarze.

Zapisy przyjmuje przełożona regionalna, s. Julia Niemiec.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie za: http://klasztor-goruszki.pl/sluga-bozy-o-euzebiusz-huchracki/

Zaproszenie na pielgrzymkę

 

Franciszkański Zakon Świeckich Region Katowice zaprasza wszystkich członków naszego regionu na pielgrzymkę dnia 5.09.2020 r. do sanktuariów: Grobu Bożego w Miechowie, Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach oraz do Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

Jest to niesamowita okazja do pogłębienia swego życia religijnego, nabrania pozytywnego dystansu do codziennych obowiązków oraz zasmakowania wspólnoty życia i modlitwy franciszkanów świeckich. Szczególnie warto podkreślić, że jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z członkami innych wspólnot FZŚ naszego regionu oraz wymiany doświadczeń.

Serdecznie zapraszamy!!!

Koszt pielgrzymki 70 zł.

Zapisy oraz więcej informacji można uzyskać
u o. Maksymiliana Brylowskiego OFM.

 

Plan pielgrzymki

 

 

 

WIADOMOŚCI


Peregrynacja relikwii bł. Anieli Salawy w Regionie Katowice