2 sierpnia 2022
Odpust Porcjunkula w Panewnikach


POWRÓT DO GALERII
 

ODPUST PORCJUNKULI

 

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest święto Matki Bożej Anielskiej – patronki Porcjunkuli.

                … i my od lat wierni tradycji i regule gromadzimy się w ten uroczysty dzień, by uczcić Matkę Bożą Anielską. Bazylika Panewnicka staje się naszą Porcjunkulą. Tak było i w tym roku, 2 sierpnia franciszkanie świeccy licznie przybyli; adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, modlitwa różańcowa na Kalwarii były najwłaściwszym posiłkiem w tym dniu, a zwieńczeniem tej duchowej uczty braterskie spotkanie - dzielenie się radością, rozmowy i wspólna kawa.

… i trochę historii o odpuście Porcjunkuli:

Łączy się on z legendą. Głosi ona, że pewnej nocy latem 1216 r. św. Franciszek usłyszał w swojej celi głos: "Franciszku, do kaplicy!". Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Usłyszał głos: "Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła".

Honoriusz III udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, tj. 2 sierpnia. Początkowo odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu i to jedynie 2 sierpnia. Papież św. Pius X przywilej ten rozszerzył na wszystkie kościoły.

 

 

POWRÓT DO GALERII